INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław Dubois     

Stanisław Dubois  

 
 
1901 - 1942
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dubois Stanisław (1901–1942), działacz socjalistyczny. Urodzony w styczniu w Warszawie, był synem notariusza. Jako uczeń gimn. Górskiego brał udział w pracy niepodległościowej i socjalistycznej. Był najpierw jednym z czołowych działaczy gimnazjalnej organizacji Związku Młodzieży Postępowo-Niepodległościowej, a następnie Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej pod niemiecką okupacją w czasie wojny światowej. Wziął czynny udział w rozbrajaniu wojsk niemieckich w W-wie w r. 1918. Następnie wstąpił do PPS, walczył we wszystkich trzech powstaniach śląskich, a w r. 1920 zaciągnął się jako ochotnik do armii, gdzie zdobył krzyż walecznych. W czasie swych studiów uniwersyteckich na Wolnej Wszechnicy był jednym z przywódców Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej, a równocześnie objął stanowisko sekretarza redakcji »Robotnika«, jeszcze kiedy redaktorem tej gazety był F. Perl, a potem jako współredaktor pracował tam aż do wojny 1939 r. Po utworzeniu Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego w r. 1922 zajął się D. organizacją Centralnego Wydziału Młodzieży TUR, a po przekształceniu go na Organizację Młodzieży TUR wszedł do Komitetu Centralnego i przez długie lata był jego wiceprzewodniczącym, a przez krótki czas przewodniczącym.

Równocześnie rozwijał D. bardzo żywą działalność w PPS, jako mówca i publicysta. Pomimo młodego wieku wybił się wkrótce na czołowe miejsce w partii i wszedł do Rady Naczelnej. W r. 1928 otrzymał mandat poselski z okręgu nr 4 (Ostrów Mazow., Bielsk Podlaski, Wysokie Mazowieckie) i od tej pory uważał się za przedstawiciela robotników Białowieży i Hajnówki. Na terenie sejmu zaznaczył się bezkompromisowymi wystąpieniami przeciw ówczesnemu systemowi rządów, co było powodem, iż we wrześniu 1930 r. dostał się wraz z najwybitniejszymi przedstawicielami opozycji do wojskowego więzienia w Brześciu n. Bugiem. W procesie »brzeskim« skazany na 3 lata więzienia, karę tę odsiedział prawie w całości. Po wyjściu z więzienia prowadził dalej żywą działalność, ostro występując przeciw rządowi oraz skrajnie prawicowym prądom, co go naraziło na napad ze strony bojówki O.N.R. Razem z N. Barlickim pracował w »Dzienniku Popularnym« w W-wie, zaznaczając przez to, iż należał do bardziej lewego skrzydła PPS. We wrześniu 1939 r. zgłosił się jako ochotnik do wojska, po klęsce znalazł się na terenach zajętych przez Związek Radziecki. W listopadzie 1939 r. przekradł się przez kordon do Warszawy. Podjął hasło rzucone wówczas przez M. Niedziałkowskiego: »klasa robotnicza nie poddaje się i walczy dalej«, wszedł do konspiracji wydając pierwsze numery »Barykady Wolności«, organu lewego odłamu nie istniejącej wówczas PPS. W sierpniu 1940 został przez Niemców aresztowany, wysłany do Oświęcimia, gdzie w dalszym ciągu współpracował w konspiracji obozowej. Zginął tam w sierpniu 1942 r. Był to człowiek zawsze pełen temperamentu bojowego, doskonały mówca, bezkompromisowych zasad, dzięki czemu łatwo zdobywał sobie mir, szczególnie wśród młodzieży socjalistycznej.

 

Boguszewska H. i Kornacki J., Ludzie śród ludzi, W. 1945.

Henryk Wereszycki

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Edward Franciszek Okuń

1872-09-21 - 1945-01-17
malarz
 

Stanisław Czarzasty

1907-05-05 - 1972-04-22
porucznik WP
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Packan

1866-01-17 - 1957-06-18
stolarz
 

Tadeusz Mieczysław Sokołowski

1887-10-28 - 1965-01-21
lekarz
 

Walenty Ślusarczyk

1904-02-12 - 1981-01-03
kolekcjoner
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.